Spokojny blog o gestalt

Badanie krwi a depresja

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Northwestern jasno określają, że depresję będzie można diagnozować za pomocą badania krwi.

Amerykańscy uczeni stworzyli narzędzie, które ma posłużyć diagnozowaniu depresji  jednobiegunowej u osób dorosłych. Będzie to możliwe dzięki przeprowadzeniu analizy dziewięciu wskaźników RNA we krwi. Nowy test pozwoli przede wszystkim rozpoznać chorobę i pozwoli ocenić przydatność terapii poznawczej w jej leczeniu.

Okazuje się, że można przeprowadzić test krwi, który pozwoli jednoznacznie stwierdzić czy dana osoba cierpi na depresję. Test ten przenosi diagnozę zdrowia psychicznego w XXI wiek i daje możliwość osobistego, zindywidualizowanego podejścia o każdego osoby, która cierpi na depresję.

W badaniu nad wynalezieniem testu udział wzięło 32 pacjentów z depresją oraz 32 osoby zdrowe w wieku 21-79. Od wszystkich uczestników badania pobrano próbki krwi. Wyniki badań krwi osób cierpiących na depresję  zdecydowanie różniły się pod względem poziomu dziewięciu wskaźników RNA we krwi od wyników pozostałych 32 osób zdrowych.

Po otrzymaniu wyników badań pacjenci wzięli udział w osiemnastotygodniowej terapii poznawczej. Cześć osób po jej zakończeniu wyszła z depresji.
Po ponownym wykonaniu badaniu krwi naukowcy stwierdzili, że określony wskaźnik RNA pozwala określić, komu terapia pomoże i kto na niej skorzysta, a kto nie osiągnie oczekiwanych efektów.

Uwadze naukowców nie umknęło także, że stężenie trzech spośród dziewięciu wskaźników pozostawało odmienne u osób zdrowych i wyleczonych. Można domniemywać, że jest to kwestia dotycząca podatności na zachorowanie na depresję.

Powyższy test nie jest oczywiście pierwszym stworzonym przez naukowców. W przeszłości wynaleziono już i wykorzystywano test krwi na obecność depresji, ale przeznaczony on był do badania nastolatków. Aktualny test daje możliwość zdiagnozowania choroby również u osób starszych.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej