Spokojny blog o gestalt

Czy brak pracy ma wpływa na naszą osobowość?

Problem bezrobocia dotyka wielu milionów ludzi na całym świecie i chociaż w Polsce skala tego zjawiska jest naprawdę ogromna, to niestety są kraje, w których procent bezrobocia jest jeszcze większy niż u nas.

Chyba nie trudno się domyślić, że brak pracy wpływa na naszą osobowość i ogólne samopoczucie bardzo źle, ale to dopiero po dłuższym czasie, który upłynie od momentu utraty jednej pracy i niemożności znalezienia drugiej.

Polacy są bardzo dumnym narodem i kiedy tracą pracę nie obwiniają siebie za to, że popełnili błąd, że może faktycznie wina leży po ich stronie, że gdyby mniej czasu poświęcali na życie prywatne w czasie pracy, to ich wysiłek zostałby doceniony... Dlatego też właśnie po stracie pracy jesteśmy na tyle dumni, że nie targają nami żadne skrajne emocje, jesteśmy opanowani, przekonujemy samych siebie, że z całą pewnością znajdziemy nowe zajęcie - jednak nie zawsze sprawa wygląda tak kolorowo, jak mogłoby nam się wydawać.

Badania naukowe przeprowadzone pod względem wpływu bezrobocia na osobowość ukierunkowane zostały na: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.

W badaniu udział wzięło prawie siedem tysięcy osób, które w okresie od jednego roku do czterech lat były osobami bezrobotnymi. W tym czasie dwukrotnie wypełniali ankietę i okazało się, że w przeciągu dwóch lat bezrobocia u mężczyzn zaobserwowano wzrost przychylności i zgodności, natomiast w czasie kolejnych dwóch lat poziom ten zaczął drastycznie maleć. U kobiet z kolei poziom przychylności i zgodności spadał w każdym roku.

Jeżeli chodzi natomiast o sumienność powierzonych prac, to w czasie trwającego bezrobocia u mężczyzn cecha ta zanikała, natomiast u kobiet przez cały okres trwania bezrobocia unormowana była ona na tym samym poziomie.

Utrata pracy wywołuje u każdego z nas różne, czasami bardzo skrajne emocje. Nierzadko na taką okoliczność pozostajemy niewzruszeni - ludzka natura to wciąż nieodgadniony w 100% element, dlatego psychologowie nieustannie mają co robić.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej