Spokojny blog o gestalt

Gestal - na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia Gestalt stałą się ostatnimi czasy jedną z najintensywniej rozwijających się współcześnie nurtów psychoterapeutycznych. Twórca Gestalt, czyli  Fritz Perls wyszedł z założenia, że każdy człowiek funkcjonuje zgodnie z zasadą homeostazy, co łatwiej określając oznacza, że jeżeli nie pozwolimy sobie na odczuwania autentycznych uczuć oraz pragnień, to nie będziemy mieć możliwości osiągnięcia równowagi, a taki długotrwały stan prowadzi zazwyczaj do zaburzeń psychicznych.
Dlatego też, jak łatwo się domyślić Gestalt nie jest terapią, która kierowana jest do osób już dotkniętych jakimś zaburzeniem natury psychicznej. Terapia ta może być śmiało stosowana przez osoby, które na co dzień mają się naprawdę dobrze, ale chciałby rozwijać się i pełniej wykorzystywać swój potencjał. Aby nie zamykać Gestaltu jedynie w kręgu osób zdrowych, chcących pracować nad swoją osobowością, spieszymy z wyjaśnieniem, ze Gestalt sprawdzi się również w sytuacji, w której klienci mają problemy emocjonalne, fobie, stany depresyjne czy zaburzenia natury psychosomatycznej.
Ten rozbieżny charakter terapii stwarza możliwość pracy krótkoterminowej. Jednak czas trwania terapii Gestalt uzależniony jest od problemu, z którym zgłasza się klient i trwać może od kilku miesięcy nawet do kilku lat.
Podczas spotkania z psychoterapeutą zasugerowana zostanie nam jedna z dwóch możliwych do przeprowadzenia form terapii – indywidualna bądź grupowa. Jeżeli nie zmagamy się z żadnym z poważniejszych problemów może zostać nam zaproponowany udział w kilkudniowych warsztatach.
To, co dzieje się „tu i teraz” to podstawowe założenie terapii. Dlatego tak ważna jest szczerość pomiędzy psychoterapeutą a klientem – w trakcie pierwszego spotkania ustalane są oczekiwania klienta i to one stają się wyznacznikiem skoncentrowania na tym, jakie etapy będą pokonywane.
Najważniejszym w terapii Gestalt jest fakt, że nie zamyka się ona w sztywnych ramach, terapeuta zawsze reaguje na klienta i zawsze dostosowując się do niego i nierzadko wykorzystując metody eksperymentalne.

 

 

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej