Spokojny blog o gestalt

Gestalt - czy to psychoterapia dla Ciebie?

Większości z nas wszelkiego rodzaju psychoterapie kojarzą się osobami, które dotknięte zostały poważnymi zaburzeniami natury psychicznej. Jest to jednak bardzo mylne stwierdzenie, bazujące głównie na stereotypowości. Chcielibyśmy dzisiaj napisać kilka słów o psychoterapii Gestalt, która wykorzystywana jest przez wielu psychologów.
Przede wszystkim warto zacząć od tego, że Gestalt to metoda, która kierowana jest po pierwsze do osób chcąc poszerzyć swoją świadomość, polepszyć jakość swojego życia. Coraz częściej klientami terapeutów zajmujących się Gestaltem są osoby dobrze funkcjonujące w świecie, doskonale radzące sobie ze swoimi problemami i przede wszystkim cieszące się z życia. Zapytać można – dlaczego więc chcą korzystać z terapii? Przede wszystkim dlatego, aby w jej trakcie odkryć nowe, nieznane, nieodkryte dotychczas – swoje „Ja”. Dzięki temu są w stanie poznać siebie, swoje emocje, reakcje, potrzeby, aby w 100% móc doświadczać pełni życia.
Z pewnością dla wielu osób rozpoczynających terapię najważniejsze jest to, w jakim stopniu jest ona skuteczna. Gestalt, tak jak wiele innych terapii z niektórym problemami poradzi sobie szybko i skutecznie, niektóre będą wymagać więcej czasu, a z niektórym problemom najzwyczajniej w świecie nie podoła.
Jeżeli borykasz się z różnego rodzaju uzależnieniami i nie jesteś w stanie nawiązać relacji z innymi osobami, to lepiej w ogóle nie zapoznawać się z założeniami Gestaltu – z takimi problemami ten rodzaj psychoterapii na pewno sobie nie poradzi. Ponadto – jeżeli wymagasz integracji osobowości, jesteś całkowicie pogubiony, rozbity – Gestalt również możesz sobie odpuścić. Założenia Gestaltu, czyli poszerzenie świadomości przez odkrywanie nieznanych obszarów własnego ja, mogłoby w powyższych przypadkach spowodować jeszcze większe zagubienie klienta. Zaburzenia psychosomatyczne nie są również wskaźnikiem do wykorzystania Gestaltu.
Gestalt to nie tylko metoda terapeutyczna realizowana indywidualnie, może ona być wykorzystywana w zajęciach grupowych.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej