Spokojny blog o gestalt

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

W powszechnym mniemaniu osoby nieśmiałe traktowane są drugorzędnie. Dlaczego tak się dzieje? Sądzić można, że w głównej mierze powodem dla którego nieśmiali „mają w życiu gorzej”, to fakt, że są znacznie mniej podatni na wpływ innych. Z racji tego, że izolują się, a wręcz alienują od życia towarzyskiego – pozostali nie traktują ich poważnie.
Najnowsze badania wykazują jednak, że bycie nieśmiałym to nie taka ogromna wada, jak mogłoby się wydawać. Ci, którzy nie brylują na salonach i nie znajdują się w centrum uwagi – znacznie lepiej rozpoznają wyrazy twarzy, na których maluje się strach i smutek. Jak to możliwe i skąd takie wnioski? Już spieszymy z wyjaśnieniami.
Jak zwykle bywa, niezawodni naukowcy amerykańscy wzięli pod lupę nieśmiałych. Uszczegóławiając – była to doktorantka Uniwersytetu Południowego Illinois – Laura Graves O’Haver. Nie kryła ona swojego zaskoczenia wynikiem przeprowadzonego testu, ponieważ dotychczas wyniki badań jasno wskazywało na fakt, że osoby nieśmiało błędnie weryfikują to, jaka mina maluje się na twarzy drugiej osoby.
Warto jednak nadmienić, że w badaniach przeprowadzanych dotychczas udział brały wyłącznie dzieci, a więc można się domyślać, że nie chodzi o błędność testów, ale o fakt, że prawidłowa interpretacja ludzkiej mimiki odbywać może się w nieco późniejszym okresie życia.
Do swojego testu Laura Graves O’Haver zaprosiła 241 studentów, którzy online podjęli się zadania. Biorącym udział w teście wyświetlono 110 zdjęć, do każdego z nich studenci poproszeni zostali o dobór jednej z siedmiu kategorii mimiki – szczęście, smutek, złość, strach, zaskoczenie, obrzydzenie, brak emocji.
Równie ważne, co wskazanie na rodzaj malującego się na twarzy grymasu, było zweryfikowanie poziomu nieśmiałości u studentów. Przed testem, każdy z nich ustosunkował się do kilkunastu stwierdzeń mających na celu określenie – czy trudno im poprosić o pomoc, czy czuje się niezręcznie w otoczeniu ludzi, których nie zna zbyt dobrze.
Badania wykazały, że osoby nieśmiałe precyzyjniej wskazywały na faktyczną mimikę załączoną na slajdach. Dlaczego nieśmiali są bardziej precyzyjni? Nie bez znaczenia był fakt, że w momencie brania udziału w badaniu wskazywali na fakt złego humoru. Okazuje się, że wcześniej przeprowadzone badania dały jasny wynik – nieśmiali mają tendencję do postrzegania świata w złym świetle.
W związku z tym, że dotychczasowe badania przeprowadzane były wyłącznie w Internecie i nie są w stu procentach miarodajne – w przygotowaniu są nowe badania, które wykorzystywałyby zamiast zdjęć, na przykład filmiki.

Innym sposobem dla nieśmiałych by poznali miłość jest usługa biuro matrymonialne warszawa duetcentrum

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej