Spokojny blog o gestalt

Jesteś smutny? Zmień sobie nastrój

Z pewnością każdemu z nas co jakiś czas zdarzają się gorsze dni - czujemy się źle, nic nas nie cieszy, nie mamy ochoty z nikim rozmawiać, donikąd jechać, w ogóle najchętniej nie ruszalibyśmy się z łóżka i tkwili ile się da pod kocykiem upewniając się, że nic nie ma sensu...

O tym, że nie jest to ani jedyne, ani słuszne rozwiązanie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. I choć dzień leniucha jest nam od czasu do czasu potrzebny, to dopadające nas często złe stany powinny skłonić nas do podjęcia jakichś działań.

Kiedy jesteśmy smutni, przygnębieni i nie mamy na nic ochoty to z pewnością zaobserwowaliśmy, że zmienia się postawa naszego ciała - ręce wyciągnięte są bardziej do przodu, ramiona i plecy są zgarbione, a twarz skryta między ramionami. Natomiast kiedy ogarnia nas radość naszemu poruszaniu towarzyszą skoczne kroki, uśmiech od ucha do ucha i niepohamowane zadowolenie.

Piszemy o tym dlatego, że niedawno przeprowadzone doświadczenia naukowców z dziedziny psychologii dowiodły, że nie tylko nasze samopoczucie ma wpływ na sposób poruszania się, ale i sposobem poruszania się możemy zmienić swój nastrój.

Przeprowadzenie eksperymentu polegało na tym, że część ochotników poproszona została o naśladowanie chodu osoby smutnej i okazuje się, że wywołało to w tych osobach apatię...

Dlatego też nie tylko psychika oddziałuje na nasze ciało, ale i ciało może mieć wpływ na psychikę.

Dużą popularnością cieszy się ostatnimi czasy terapia śmiechem. Osoby spotykają się w grupie i nawet jeżeli nie mają na to ochoty, a w 90% przypadków tak sytuacja wygląda, wymuszają z siebie śmiech. I nie ma się wcale czemu dziwić, że terapia ta odnosi naprawdę satysfakcjonujące efekty, skoro potwierdzone zostało to naukowymi badaniami.

Kiedy mamy złe dni nie warto zamykać się w czterech ścianach, wystarczy trochę się poruszać - podskakiwać, zrobić kilka głupich min do lustra, pójść na jakiś skoczy spacer i zacząć cieszyć się życiem. Szkoda czasu na marnowanie życia z głupich powodów.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej