Spokojny blog o gestalt

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Z pewnością na co dzień dbasz o siebie – starasz się zdrowo odżywiać, spędzać choć w minimalnym stopniu aktywnie czas, dbasz również o swój wygląd zewnętrzny – wychodząc na zakupy, do pracy, szkoły – zawsze starasz się wyglądać schludnie.
Niestety, bardzo często zapominamy o tym, co dzieje się w naszej psychice. W natłoku codzienności nie mamy czasu koncentrować się jeszcze na tym, co dzieje się w naszej głowie. I to niestety niesamowity błąd, ponieważ to od sprawnego funkcjonowania psychicznego zależy całe nasze życie.
Na co dzień często spotykam się z osobami, które są świadome tego, że coś się z nimi dzieje, ale jedyne co od nich mogę usłyszeć, to „Chciałabym/Chciałbym iść do psychologa, ale się wstydzę”. Dlaczego dorośli ludzie tak bardzo bagatelizują swoje życie? Zamiast zapobiegać, bądź zdusić pro problem w zarodku, dopiero po fakcie jesteśmy mądrzejsi wtedy myślimy – mogłam/mogłem od razu udać się do lekarza, może nie doszłoby do tego, z czym muszę się zmagać teraz.
W naszym kraju ludzie traktują poradnie psychologiczne bądź pedagogiczne jako miejsca, w których pomocy szukają ludzi z różnego rodzaju chorobami umysłowymi, bądź osoby wywodzące się patologicznym rodzin… Brzmi to po prostu niedorzecznie, ale cóż – przeprowadzone badania, ankiety wykazują, że Polacy właśnie tak opiniują tego rodzaju jednostki. Co więcej – czasem w ankietach usłyszeć można, że psycholog czy psychiatra, to temat tabu. Nie wiem więc co gorsze – uważanie, że to miejsce dla patologii czy temat tabu.
Wizyty u psychologa rozpatrywać można w dwóch wariantach – kiedy możemy i kiedy powinniśmy pójść do psychologa/psychiatry.
Zacznijmy od tego, kiedy możemy – możemy praktycznie zawsze. Zazwyczaj ludźmi kierują jakieś pobudki i wśród nich najczęściej znajdują się: własny rozwój, chęć poprawy relacji z pracownikami/rodziną/znajomymi, czujemy, że czegoś nam brakuje, dostrzegamy, że z naszą emocjonalnością dzieje się coś złego, chcemy rozwikłać problemy.
Natomiast sytuacje, w których powinniśmy się udać do psychologa, to: niezrównoważenie emocjonalne, wpływ otoczenia na nasze postrzeganie świata, złoszczenie się, apatia, odczuwanie bólu głowy, brzucha, serca w sytuacjach, kiedy badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości – może mieć to swoje odzwierciedlenie w psychice, w sytuacji kiedy nic nas nie cieszy, doświadczanie stresu, nad którym nie potrafimy zapanować, działasz schematycznie – wiążesz się z problemowymi partnerami, w sytuacjach, kiedy źle sypiasz, odczuwasz nieustanne zmęczenie, masz ciągłe poczucie winy, pomimo że niczego złego nie robisz, i oczywiście wtedy, kiedy nachodzą cię myśli samobójcze.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej