Spokojny blog o gestalt

Kiedy powinniśmy odwiedzić gabinet psychologa?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się w jakiej sytuacji udać się do psychologa? Z pewnością jest to ostatnia kwestia która zajmowałaby ci czas, zatem może warto zadać inne pytanie: czy kiedykolwiek borykałeś się z problemami, które z dnia na dzień narastały do niebotycznych rozmiarów, aż w końcu nie miałaś już nawet pomysłu na to, jak sobie z tym poradzić?
Na całym świecie codziennie miliony osób popada w stan depresyjny, bo nie szukają pomocy u specjalistów.
Zwłaszcza w naszym kraju – Polacy niechętnie udają się na wizyty „na kozetce”. W porównaniu np. ze Stanami Zjednoczonymi, w których praktycznie każda osoba ma „swojego” specjalistę tej dziedziny, my do psychologa chodzimy niezwykle rzadko. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większości z nas psycholog czy psychiatra wciąż kojarzą się z powodem do wstydu, a dla wielu z nas są wręcz tematem tabu. Wydaje nam się, że jeżeli ktoś chodzi do psychologa, to nie radzi sobie z własnym życiem. Psycholog kojarzy nam się też z negatywnie odbieranymi przez społeczeństwo aspektami – przemocą, patologią, niezrównoważeniem psychicznym.
Są jednak w naszym życiu momenty, w których bez pomocy psychologa naprawdę bardzo trudno sobie poradzić. Wiele zależy też od tego, jak bardzo odporni psychicznie jesteśmy – to, co dla jednych będzie powodem do załamania, dla drugiej osoby będzie niezwykle łatwą do zniesienia sytuacją, będzie stanowić to jedynie epizod, który będzie niósł za sobą jakiś morał na przyszłość. Są jednak sytuacje w życiu, z którymi nawet najbardziej twardzi emocjonalnie, psychicznie ludzie nie będą w stanie podołać.
Jakie sytuacje powinny popchnąć nas do tego, aby wreszcie odwiedzić tak bardzo omijany dotychczas gabinet?
Pierwszym czynnikiem, który zazwyczaj staje się impulsem do wizyty tego rodzaju specjalisty jest stres. Może się to wydawać tak banalne, ponieważ odkąd wstajemy z łóżka, aż do chwili, kiedy się w nim znów znajdujemy nieustannie się stresujemy. Kolejną sytuacją jest niekontrolowanie emocji – zauważ jak często „wybuchasz” i co doprowadza cię do takich sytuacji? Następny powód, to poczucie beznadziejności – może być to sygnał do powstawania depresji. Jeżeli ludzie pytają, co się z tobą dzieje – z pewnością zauważyli to, co ty próbujesz ukrywać. I powód, który wydaje się być koniecznością do odwiedzenia gabinetu, to myśli samobójcze.

Katalog stron Falco

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej