Spokojny blog o gestalt

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Filiżanka kawy, dwie, ewentualnie trzy… Każdego dnia ponad 90% osób dorosłych oraz 70% (!) nastolatków delektuje się tym pobudzającym napojem. I nic w tym dziwnego – w końcu to jeden z nielicznych napojów, który nie tylko świetnie smakuje, ale działa ożywczo i energetyzująco na nasz organizm. Kiedy czujemy się senni – sięgamy po kawę, kiedy ciśnienie jest zbyt niskie – w naszym kubku również ląduje solidna dawka kofeiny.

Skąd zatem złe wieści, z którymi dzisiaj przychodzimy? Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że kawa ma mnóstwo dobroczynnych właściwości. I nie sposób z tym polemizować – o ile wiek dojrzewania jest już za nami. Jeżeli natomiast jesteś nastolatkiem lub młodym dorosłym – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

W trakcie okresu dojrzewania, czyli wtedy, kiedy mózg dojrzewa najszybciej – zarówno ludzie, jak i ssaki śpią bardzo intensywnie. W jednym z Uniwersytetów w Zurychu przeprowadzono badania na szczurach. Młodym gryzoniom podawano kofeinę, która opóźniała proces dojrzewania intelektualnego. Dzienna dawka, którą zwierzęta spożywały odpowiadała trzem/czterem kubkom kawy, czyli ok. 300-400 miligramom kofeiny. Powodowało to nie tylko opóźnienie dojrzewania mózgu, ale miało także wpływ na ich sen.

Grupa szwajcarskich naukowców równocześnie podawała czystą wodą tzw. grupie kontrolnej, czyli pozostałym młodym szczurom. Efekt przeprowadzonych badań jasno ukazuje, że gryzonie spożywające kofeinę dojrzewały wolniej i co więcej – pozostały zdystansowane i ostrożne.

Czy spożywanie kawy w młodym wieku może skutkować problemami w przyszłości? Opierając się na wynikach przeprowadzonego eksperymentu można sądzić, że tak. Warto więc przeczekać okres dojrzewania, zamiast kawy sięgać po wodę – gwarantujemy, że parzony napój donikąd nie ucieka.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej