Spokojny blog o gestalt

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

O tym, że nadmierna ilość kilogramów, nadwaga, czy wreszcie otyłość wiążą się z mnóstwem licznych problemów, nie trzeba chyba nikogo zapewniać.
Nieustannym zainteresowaniem naukowców i specjalistów stają się zagadnienia związane właśnie z otyłością i jej negatywnym wpływem na nasze zdrowie.
Okazuje się, że przeprowadzone w tym roku badania nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków jeżeli chodzi o aspekt otyłości. I nie ma się czemu dziwić – nie jest to żadne zagadnienie, które mogłoby stać się powodem do radości, czy komplementowania. Z otyłością trzeba walczyć i dzisiaj przychodzimy z kolejnym argumentem – dlaczego.
Okazuje się, że nadprogramowe kilogramy, a ściślej mówiąc – przekraczający normie wskaźnik BMI u osób dorosłych, upośledza pamięć epizodyczną. Nim jednak przejdziemy do szczegółów wyników badań, wyjaśnimy czym jest pamięć epizodyczna i za co odpowiada.
Pamięć epizodyczna należy do systemu pamięci długotrwałej (zwanej również pamięcią zdarzeń). Jak sama nazwa wskazuje – przechowuje ona epizody, ślady odnośnie wydarzeń, które mają swoją lokalizacją czasową oraz przestrzenną. Aby łatwiej było sobie wyobrazić czym jest pamięć epizodyczna, podamy przykład informacji przechowywanej w pamięci epizodycznej: pamiętam, co robiłam w ubiegłą niedzielę o godzinie 15:00.
Definicja ta będzie dla nas bardzo istotna w kwestii zrozumienia tezy, że nadmierna waga upośledza naszą pamięć epizodyczną. Zrozumiemy również, dlaczego tyjemy.
Psychologowie informują, że mało żywe wspomnienia dotyczące jedzenia ostatnich posiłków doprowadzają do przejadania. Przejdźmy jednak do konkretów – w badaniu psycholog z Uniwersytety z Cambridge udział wzięło 50 osób od 18 do 31 lat i ze wskaźnikiem masy ciała od 18 do 51 – zatem od prawidłowego BMI, aż po otyłość najwyższego stopnia.
Choć 50 osób to niewielka ilość w porównaniu z innymi badaniami, to nie da się zaprzeczyć, że są to bardzo rzetelne informacje, które popierają tezę o tym, że nadmierna waga upośledza naszą pamięć epizodyczną. Nadmierna waga ma wpływ na zmiany w strukturze i działaniu mózgu, a także na zdolność optymalnego wykonywania pewnych zadań. Otyłość powiązano z zaburzeniami hipokampa, centrum pamięci i uczeni, a także płatów czołowych, które odpowiadają za podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów i emocji.
Nie da się ukryć, że zazwyczaj posiłki spożywamy przed komputerem, telewizorem, kiedy oglądamy jakiś ciekawy program lub kiedy smsujemy. Również w taki sposób znaczna część populacji radzi sobie z emocjami – szuka zamiennika w świecie wirtualnym. Okazuje się, że to w jaki sposób spożywamy posiłki wpływa na naszą pamięć epizodyczną. To, jak zapamiętamy zjedzony posiłek odzwierciedla się w późniejszej chęci lub jej braku po sięgnięcie po słodką/słoną przekąskę.
Przeprowadzony test polegał na wirtualnym ukryciu, w przeciągu dwóch dni, w konkretnej scenerii, np. pustyni z palmami, obiektów. Po tym czasie psycholodzy pytali każdego uczestnika testu jakie przedmioty i gdzie schowali. I okazało się, że znaczny jest wizerunek pomiędzy wyższym niż „normalnym” BMI, a gorszymi wynikami w zadaniu. Otyli uzyskiwali 15% mniej punktów niż szczupli badani.
Wynik przeprowadzonych badań jasno wskazuje, że otyli ludzie mają problemy z wydobywaniem informacji z pamięci epizodycznej.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej