Spokojny blog o gestalt

Nerwica natręctw

Chyba każdego z nas irytują, bądź dosadniej mówiąc – denerwują jakieś rzeczy. Zazwyczaj jednak tolerujemy ten objaw i machamy ręką, natomiast wśród nas żyją ludzie, którzy bardzo chcieliby omijać drażniące, nie dające spokoju, rzeczy. Chodzi oczywiście o tych, którzy walczą z nerwicą natręctw.
Co to za przypadłość, dlaczego dopada niektórych z nas oraz jak i czy w ogóle możemy sobie z nią poradzić?
Nerwica natręctw definiowana jest jako choroba związana z czynnościami obsesyjnymi w stosunku których człowiek czuje, że jest bezbronny i musi się im poddawać. Powielanie bezcelowych czynności wykańcza psychicznie – budzi strach, lęk, zamartwianie się, wzmaga nadmierną ostrożność.
Trudno wyobrazić sobie życie osoby cierpiącej na nerwicę natręctw, ale dobrym przykładem, myślę, znanym każdemu z nas, jest przypomnienie postaci Adasia Maiuczyńskiego z kultowego, polskiego filmu Dzień Świra. Jego niestające rytuały towarzyszące od momentu wstania z łóżka, aż do nocy skłaniały chyba każdego widza do refleksji. O ile mogło wydawać nam się to niesamowicie zabawne, chyba nikt z nas nie chciałby żyć w skórze takiego człowieka. Mieszanie kawy określoną ilość razy, rozpoczynanie zajęć o pełnej godzinie, spożywanie śniadania składającego się wyłącznie z siedmiu garstek płatków śniadaniowych, obsesyjne sprawdzanie – zakręconych kurków, zamkniętych drzwi… Nie da się ukryć, że takie czynności z perspektywy osoby zdrowej, mogą budzić niesamowity szacunek i podziw.
Wśród metod leczenia nerwicy natręctw wymienia się przede wszystkim środki farmakologiczne. Choremu podawane są antydepresanty, neuroleptyki, benzodiazepiny, łagodzące i uspakajające.
Zmagający się z nerwicą natręctw mogą zostać poddani terapii psychologicznej, a także autoterapii. Cel takich działań to przede wszystkim uświadomienie choremu, że sam poddaje się niedorzecznym konfliktom wewnętrznym i że cały problem tkwi w jego psychice. Wspomniane konflikty mogą mieć swoje podłoże w skrywanych emocjach, tłumionych pragnieniach, przykrych doświadczeniach z dzieciństwa, czy wszelakich traumach. W czasie terapii z psychologiem bądź psychoterapeutą, pacjent stara się rozwiązać podstawę konfliktu, dlatego też psychoterapia cieszy się bardzo dużym powodzeniem i jej efekty są dla pacjentów zadawalające.
Nerwica natręctw zwalczana jest również przy wykorzystaniu techniki behawioralnej, której celem jest zapobieganie reakcjom. Chorego na nerwicę wystawia się na pewnego rodzaju próbę – musi on stawić czoła sytuacji, której się obawia, a następnie zmuszony jest zaniechać jakichkolwiek reakcji związanych z daną czynnością.
Autoterapia to również jedna z metod walczenia z nerwicą natręctw. Ten rodzaj terapii polega na notowaniu codziennych natręctw i związanych z nimi rytuałów i mierzeniu czasu ich trwania. Jak łatwo się domyślić cała terapia zmierza do skracania czasu „poświęcanego” na natręctwa, aż do całkowitego ich wyeliminowania.
Mamy nadzieję, że osoby, które borykają się z problemem natręctwa nie będą bać się skorzystania z pomocy psychologa, psychoterapeuty! Życie z natręctwami może doprowadzić do szaleństwa, dlatego tak istotne jest, aby jak najszybciej udać się do specjalisty.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej