Spokojny blog o gestalt

Ocenianie - jaki ma na nas wpływ?

Każdy z nas dąży do indywidualności – nie chcemy być oceniani przez innych, nie chcemy kumulować w sobie złych, negatywnych opinii wypowiadanych przez inne osoby, zwłaszcza te, które nic dla nas nie znaczą.
Niestety to, co pięknie brzmi, nie ma zazwyczaj odzwierciedlenia w rzeczywistości. Staramy się żyć własnym życiem, ale nie da się ukryć, że zasłyszane słowa siedzą nam z tyłu głowy i nie dają o sobie zapomnieć. Choć bardzo chcielibyśmy odciąć się od tego, co funduje nam rzeczywistość, nie da się w stu procentach poświęcać swojej uwagi tylko sobie.
Z pewnością każdemu z nad zdarzyło się spacerować ulicą i może świadomie, a może nieświadomie opiniować innych ludzi – co ona ma na włosach, jaka gruba, ten znów za chudy, tamten ma strasznie dziwne ubranie, i tak dalej, niekończąca się opowieść, która rozpoczęta nie ma końca, a kompletnie nie myśleliśmy o tym, aby wyjść na spacer z zamiarem oceniania innych. Cóż, czasem nasz umysł potrafi zaskoczyć nas samych  i dopiero po jakimś czasie dociera do nas, że kompletnie nie to było celem naszej wyprawy.
Wyobraźmy sobie teraz sytuację odwrotną – wyruszamy na spacer, jesteśmy jedyną osobą idącą przez rynek, a przy kawiarnianych stolikach siedzi kilkanaście osób, skupiających swoją uwagę na nas i komentujących nas od stóp do głów. Gdybyśmy każda z takich informacji chcieli wziąć do siebie byłoby nam trudno zrobić kolejne dwa kroki, wolelibyśmy wrócić do domu i zamknąć się w czterech ścianach. I niestety większość ludzi żyjących wśród nas ma problem z przyjmowaniem krytyki, nie chodzi tutaj o głupie komentarze, tylko o konstruktywną krytykę.
Bardzo często wydaje nam się, że jesteśmy idealni – wykreowanie własnego, nienagannego wizerunku wiązało się z wieloma wyrzeczeniami i trudno zaakceptować nam fakt, że ktoś śmiał skrytykować nasz image. Wspomniane wyrzeczenia, to na przykład treningi, zmiana żywienia na zdrowe, regularne wizyty u kosmetyczki. Nie sposób więc nie przyznać racji tym, którzy bardzo śmiało obnoszą się ze swoim ego.
I chyba najbardziej boli nas nie sama krytyka, ale właśnie to, że włożyliśmy całe serce w jakąś rzecz, a ktoś jednym wypowiedzianym słowem to krytykuje. Aby nie być podatnym na takie zachowania innych, musimy pracować nie tylko nad naszym wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim na wnętrzem. Odporność na opinie innych ludzi możemy sobie wytrenować, ale nie obejdzie się to bez pomocy specjalisty.
Możemy wybrać się na bardzo ciekawe terapie prowadzone przez psychologów i psychoterapeutów. W dzisiejszych czasach, kiedy niemal każde zachowanie, każdy wygląd oceniane jest w bardzo bezczelny sposób, musimy nauczyć się nabrać do tego wszystkiego dystansu, bo może się okazać, że tłumione przez lata emocje wybuchną, albo staną się powodem poważnych chorób natury psychicznej.
Znanych jest wiele przypadków, że osoby, które dusiły w sobie przez wiele lat żal, negatywne emocje, jakiegoś rodzaju złe doświadczenia z dzieciństwa i z nikim o tym nie rozmawiały, miały w dorosłym życiu poważne problemu z psychiką. Może nam się wydawać, że lepiej z nikim nie dzielić się swoim nieszczęściem, bo połowa się ucieszy, a druga połowa będzie mieć to gdzieś, ale wybierając się do specjalisty możemy liczyć na fachową, rzetelną i specjalistyczną pomoc, dlatego raz jeszcze zachęcamy do skorzystania z wizyty u psychologia, psychoterapeuty, psychiatry – to lekarz, który pomoże nam nie tylko w zwalczaniu problemów, ale przede wszystkim w budowaniu samych siebie od nowa.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej