Spokojny blog o gestalt

Owoce i warzywa - poprawiają nam humor

Niemal każdy z nas, co najmniej raz w życiu przeszedł etap jakiejś diety. Czy była ona skuteczna? Czy zrobiliśmy to tylko ze względu na chęć spróbowania czegoś, co zawładnęło całym światem? Czy nasze pobudki były całkiem inne? Dieta diecie nierówna i zanim kolejny raz wpadniemy na pomysł restrykcyjnej diety, warto zapoznać się z wynikami przeprowadzonych niedawno badań. Okazuje się, że jabłka odpowiadają za nasz nastrój! W jaki sposób i jakie mamy na to dowody? O tym już za moment.
Nie jest tajemnicą, że jedzenie warzyw i owoców ma na nasz organizm zbawienny wpływ. Dodatkowo okazuje się, że jedzenie więcej warzyw i owoców powoduje, że jesteśmy spokojniejsi, szczęśliwsi i pełni wigoru.
Specjalistki z University of Otago zweryfikowały zależność pomiędzy dietą a przeżywanymi na co dzień emocjami. W badaniu udział wzięło niemal trzysta osób, w średnim wieku 20 lat, które przez trzy tygodnie prowadziły żywieniowy dzienniczek online.
Osoby badane wypełniały kwestionariusz osobowy, w którym podawały wiek, płeć, pochodzenie, wagę i wzrost. W teście udziału nie mogły wziąć osoby z zaburzeniami odżywiania.
Pod koniec każdego z 21 dni uczestnicy w swoim dzienniczku odnotowywali samopoczucie i odpowiadali na pytania dotyczące produktów spożywanych w ciągu dnia – liczę porcji owoców (bez soków i owoców suszonych) oraz warzyw (również bez soków). Badaniu nie umykały również informacje odnośnie sięgania po niezdrowe przekąski – słodycze, chipsy.
Wyniki wskazywały powiązanie pomiędzy dobrym nastrojem, a znacznie wyższym sięganiem po owoce i warzywa. W sytuacji innych posiłków nie odnotowano już takiej zależności. Badaczki doszukały się wpływu na uczucia – w dniach, kiedy testerzy jedli więcej owoców i warzyw, czuli się spokojniejsi, szczęśliwsi i wykazywali większe nakłady energii.
Dodatkowym badaniom poddano również aspekt – czy to nasz dobry humor wpływa na jedzenie warzyw, czy to uprzednie zjedzenie warzyw wpływało na nasze doskonałe samopoczucie? Ustalono, że spożywanie zdrowych pokarmów poprzedzało dobry humor w następnym dniu. Bez względu na wskaźnik masy ciała, osoby, które jadły zdrowo czuły się znacznie lepiej.
Aby poczuć się lepiej, należy zjeść dziennie około siedmiu porcji warzyw i owoców.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej