Spokojny blog o gestalt

Pogoda a nasze samopoczucie

Nie będzie zapewne nowością, kiedy przeczytacie, że pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie. Kiedy budzimy się i za oknem rozpościera się iście szkocka pogoda, to chyba nikt z nas nie tryska radością i nie wstaje z łózka z uśmiechem na twarzy. Z kolei kiedy nowy dzień przynosi ze sobą słoneczną aurę wszystko staje się piękniejsze - czas w pracy mija zdecydowanie szybciej, nie irytuje nas kolejka w sklepie czy nie do końca załatwione sprawy urzędowe.

Okazuje się, że przeprowadzone przez naukowców badania wskazują, że im wyższa temperatura na zewnątrz, tym gorszy jest nasz nastrój. Teoria ta wydaje się być co najmniej niedorzeczną, ale argumenty badaczy nie pozostają obojętne na racjonalne podejście.

Klimat to zjawisko, które wpływa na mentalność wszystkich narodów świata - i chyba nie bez powodu my - Polacy marzymy o życiu w ciepłych krajach, gdzie codzienna temperatura oscyluje w granicach 30 stopni Celsjusza. Okazuje się jednak, że nasi ciepłolubni południowi sąsiedzi nie mają stu procentowych powodów do tego, aby cieszyć się niezmienną aurą. Ciepło wpływa na nich bardzo impulsywnie, dlatego też mówi się o nich, że są bardzo nerwowi, szybko ulegają zdenerwowaniu, nie są opanowani.

Wracając jednak do sedna sprawy - nasze złe samopoczucie wywołuje zmienność aury. Kiedy ciśnienie gwałtownie wzrasta lub spada to nasz organizm zostaje "rozstrojony", nie nadąża za tyloma zmiennymi. Proszę teraz pomyśleć, jak niekiedy fatalnie się czujemy, a jak w takiej sytuacji wygląda dzień meteopaty. To koszmar.

Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że sytuacje takie obserwować będziemy tylko w okresie letnim, kiedy temperatura wzrasta i wzrasta, natomiast korzystny wpływ temperatury towarzyszyć będzie w okresie wiosenno-letnim, kiedy z pomruków zimy i nieśmiało przebijających promieni słońca zaczynamy odczuwać, że nadchodzi lato.

To tak, jak w sytuacji kiedy wyjeżdżamy na wakacje - nic nie powoduje w nas takiej radości jak zaplanowany urlop. Pomimo tego, że w okresie letnim temperatura w Polsce nie jest bardzo niska, to błogie lenistwo i lejący się z nieba żar wprawiają nas w cudowny nastrój.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej