Spokojny blog o gestalt

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Bardzo często tematem zainteresowań naukowców, ale i naszych codziennych rozmyślań jest wysokość posiadanego IQ. Nierzadko poziom inteligencji traktujemy na równi z posiadanym wykształceniem, doświadczeniem życiowym, czy zajmowanym stanowiskiem.
Dzisiaj jednak przyjrzymy się kształtowaniu IQ od najmłodszych lat – jak to się dzieje, że niektóre dzieci już od najmłodszych lat wykazują się niższym lub wyższym ilorazem inteligencji?
Okazuje się, że na niższe IQ wpływ ma złe traktowanie dzieci. Niewłaściwe wychowywanie dzieci nasuwa nam na myśl, poniekąd automatycznie, skojarzenia z gorszymi wynikami w nauce. Australijscy naukowcy pokazali, że nie tylko wywodzenie się z patologicznych rodzin, czy maltretowanie dzieci jest wyznacznikiem ich niższego IQ. Również zaniedbywanie najmłodszych powoduje, że tracą oni poczucie własnej wartości, a co z tym idzie – poziom IQ jest znacznie niższy od rówieśników.
Badania odnośnie związku niższego IQ a zaniedbywania dzieci, przeprowadzone zostały w University of Queensland. W celu badania wykorzystano dane z lat 1981-1983 oraz informacje o rodzinach z problemami wychowawczymi. Ponad cztery tysiące dzieci wypełniły ankiety dotyczące umiejętności liczenia, czytania i rozumowania ogólnego. Osiem procent z nich w dzieciństwie doświadczyło przemocy różnego aspektu.
Spośród ofiar przemocy aż ¾ wykazało słabsze wyniki, natomiast średni ich wynik był trzy punktu niższy od dzieci, który miały „szczęśliwe dzieciństwo”.
Łatwo więc zauważyć, że dzieci, które zaniedbywano w dzieciństwie, a zwłaszcza, które krzywdzono nie dorównują poziomem IQ swoim rówieśnikom. Wynikać to może z niskiego poczucia własnej wartości i odgórnego zakładania, że jest się gorszym od innych i nigdy nie dorówna się innym.
Wydawać by się mogło, że w czasach, w których szkoły odpowiedzialne są za poczucie bezpieczeństwa powinny brać odpowiedzialność za wyrównywanie szans pomiędzy najmłodszymi. Być może jest to jakiegoś rodzaju rozwiązanie dla tych uczniów, którzy nie mogę poczuć się dobrze we własnym domu.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej