Spokojny blog o gestalt

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Zastanawiasz się co robisz źle, że każdy z twoich dotychczasowych związków zanim zacznie się kształtować w kierunku zobowiązującej relacji, rozpada się? Uważasz, że robisz wszystko najlepiej na świecie i że jesteś ideałem, o który powinni zabijać się mężczyźni, a w zamian za to co rusz zostajesz sama?
Ostatnie wyniki, przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, badań wykazują, że sekretem idealnego związku jest dobór partnera na zasadzie podobieństwa. Powiedzenie, że przeciwieństwa się przyciągają zdaje się być kompletnie nietrafione! Od dawien dawna słyszy się, że podobne charaktery nie są dobrym wyznacznikiem do stworzenia związku. Zamiast uzupełniać wzajemne niedociągnięcia, defekty i wady powinniśmy spędzać czas według tych samych modeli?
Brzmi to dość nużąco… Ale gdyby spojrzeć na to trzeźwym okiem, to każda błahostka różniąca zdanie partnerów będzie powodem do wszczęcia kłótni.
Dokąd wybrać się na wakacje? Ty lubisz leżeć plackiem na złocistej, palącej plaży i czerpać każdy promyk słońca, a twój partner to typ, który wypoczywa aktywnie i za nic w świecie nie da się namówić na wakacje na hiszpańskiej wyspie… Jak więc dojść do kompromisu? W tej sytuacji wydaje się on zupełnie niemożliwy – któreś z was zawsze będzie niezadowolone. Ustalenie, że jedne wakacje będą aktywne sportowo, a drugie będą totalnym chilloutem, z góry skazane jest na niepowodzenie. Co rok ktoś z waszej dwójki zamiast odpoczywać będzie się męczyć.
Inaczej wygląda sytuacja jeżeli wasze zdania brzmią jednogłośnie w wielu znaczących aspektach. Jeżeli oboje jesteście minimalistami i uwielbiacie porządek, to o ile łatwiej będzie wam się wspólnie żyć, niż związkom, w których jedna osoba kocha starocie i najchętniej w mieszkaniu urządziłaby rupieciarnię, a druga z nich to pedantyczna dusza?
I w takich przypadkach homogamia – czyli naukowe określenie na dobór partnera na zasadzie podobieństwa wydaje się być naprawdę rozsądnie brzmiącym rozwiązaniem. Natomiast zasada komplementarności, czyli uzupełniania się ma szansę na powodzenie chyba tylko wtedy, kiedy jedna ze stron będzie oazą spokoju i będzie znosić każde przewinienie partnera z przymrużeniem oka.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej