Spokojny blog o gestalt

SMSujesz chodząc? Sprawdź na co się narażasz

Każdemu z nas zdarza się na co dzień pisać SMSy w trakcie pieszego przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego. Pochylona głowa, wzrok skoncentrowany na urządzeniu i kompletna ignorancja tego, co dzieje się wokoło.

Pomimo tego, że odnośnie używania smartfonu w trakcie pieszych wędrówek nie przeprowadzono wielu badań, część naukowców jeszcze przed rozpoczęciem testów wskazywało na ryzyko z jakim wiąże się właśnie tego rodzaju czynność. Wśród wad takiego korzystania z telefonu wskazali – rozproszenie uwagi, ograniczenie pola widzenia, a także zmianę postawy ciała.

University of Western Sydney, a precyzyjnej – zespół doktor Siobhan Schabrun postanowił dociec jak SMSowie wpływa na naszą sferę psychiczną oraz fizyczną i do badania zaproszono dwadzieścioro sześć zdrowych osób.
„Eksperyment” polegał na tym, że każda z biorących udział w badaniu osób musiała przejść w dogodnym dla siebie tempie 8.5 metra uwzględniając 3 warianty trasy.
Pierwszy – przejście bez telefonu,
drugi – przejście czytając SMS,
trzeci – przejście pisząc SMS.

Wynik przeprowadzonego testu jasno wskazuje, że kiedy idziemy i odczytujemy wiadomości tekstowe lub kiedy idziemy i je piszemy pochylamy głowę i chodzimy znacznie wolniej niż wtedy, kiedy poruszamy się bez urządzenia w dłoni. Co więcej – wszyscy biorący udział w badaniu poruszali się krzywo.
Naukowcy zwracają także uwagę na fakt, że równoczesne poruszanie się i koncentrowanie na telefonie komórkowym upośledza kontrolę głowę i ma wpływ na koordynację ciała. Dysharmonia ta u osób starszych i dotkniętych chorobą Parkinsona zwiększa ryzyko upadku.
Oznacza to, że decydując się na równoczesne wędrowanie i koncentrowanie uwagi na urządzeniu mobilnym nie dość, że narażamy się na wady postawy, to jeszcze nie trudno o zrobienie sobie krzywdy.
Jeżeli następnym razem będziesz zmuszony natychmiast odczytać wiadomość lub wysłać ważnego maila – najlepiej przystań, wyślij treść i dopiero rusz dalej. Unikniesz w ten sposób przykrych incydentów w postaci upadków oraz oszczędzisz swoje ciało.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej