Spokojny blog o gestalt

W jakich sytuacjach warto udać się do psychologa?

Dopada cię jesienna depresja? A może jak zwykle tłumaczysz sobie, że twoje złe samopoczucie to wynik ukrytego na dobre słońca? Promyki słońce zawsze działają na nas pozytywnie, a jesienią?
Wiele osób nie potrafi rozpoznać narastających, gromadzących się problemów i zawsze kojarzy je przede wszystkim ze złą pogodą. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, że potencjalnie rozwikłane problemy i tak w jakimś stopniu odbiły się na naszej psychice?
Każdemu z nas wydaje się, że problemy, które są i odchodzą można uznać za zamknięte na zawsze. Niestety, nie jest to tak oczywiste.
W zasadzie codziennie spotykamy się na swojej drodze z kłopotami – w domu, pracy, szkole… Codziennie czekają na nas trudności, które w mniejszym bądź większym stopniu odbijają się na naszej psychice.
I w radzeniu sobie w zawiłościami może pomóc nam psycholog lub psychiatra. Niestety, prawie 70% z nas nigdy nie odwiedziła gabinetu takiego lekarza. Dlaczego? Bo przeprowadzone badania wykazują, że taka specjalność kojarzy nam się wyłącznie z osobami borykającymi się z problemami psychicznymi. Opinia taka krąży zwłaszcza wśród osób, które mieszkają w małych miejscowościach i niestety nie potrafią one wyjść przed szereg, pokazać, że przecież psycholog i prowadzone przez niego sesje nie są niczym złym. Mają one za zadanie pomóc, a z pewnością nie zaszkodzić.
W jakich sytuacjach warto udać się do psychologa?
W zasadzie odpowiedź mogłaby być najkrótszą z możliwych – w każdej, która cię niepokoi. Są jednak sytuacje szczególnie wymagające, które powinny stać się impulsem do tego, aby u psychologa się znaleźć.
Po pierwsze – jeżeli nie radzisz sobie ze stresem. Ekspresowe tempo życia, namnażające się obowiązki powodują, że prowadzimy wyścig sami ze sobą, co pośrednio wiąże się z narastaniem stresu.
Po drugie – nie kontrolujesz emocji. Brak stabilności psychicznej sprawia, że jesteśmy niesamowicie podatni na wpływ świata zewnętrznego, a to powoduje, że wybuchamy agresją.
Po trzecie – to, o czym wspominaliśmy na początku, czyli – depresja, która dopada nas najczęściej jesienią. Nostalgia i płaczliwość…
Po czwarte – ludzie pytają, co się z tobą dzieje. Jeżeli ludzie z bliskiego otoczenia pytają cię co się z tobą dzieje z pewnością zauważyli, że coś się z tobą dzieje – zwłaszcza emocjonalnie.
Po piąte – jeżeli nękają cię myśli samobójcze, wtedy to ostatni dzwonek, aby udać się do psychologa.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej