Spokojny blog o gestalt

Wino - w jakiej sytuacji wypijemy go więcej?

Nie jest tajemnicą, że jemy oczami. To, co znajduje się w zasięgu naszego wzroku zazwyczaj ląduje w naszym brzuchu – magia patrzenia na produkty, powoduje, że nie jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie zjedzenia nawet takich produktów, na które jeszcze przed chwilą nie mieliśmy ochoty.
Przeprowadzane badania naukowe już od jakiegoś czasu udowadniają nam, że np. wielkość talerza ma wpływ na to, ile jemy. Tym razem jednak zweryfikowano, czy wielkość kieliszka ma znaczenie dla ilości konsumowanego wina. I kupujemy chłodziarki do wina na stronie dlawina.pl
Kieliszek kieliszkowi nierówny i to jest oczywiste. Podczas spotkań ze znajomymi raczej nikt z nas nie przywiązuje wagi do tego, ile wina znajdzie się w lampce, chodzi o sam fakt wypicia alkoholu.
Naukowcy z Iowa przeprowadzili badania, w których poprosili ochotników, aby ci w różnych warunkach nalali drinka. W efekcie – do większych kieliszków/szklanek wlewano stosunkowo o 12% więcej niż do standardowego naczynia. Podobnie sytuacja wyglądała, kiedy alkohol wlewano do kieliszka znajdującego się już w dłoni konsumenta.
Okazuje się, że mamy dość duży problem z wizualną oceną objętości. W znaczniejszym stopniu koncentrujemy się na pionowej osi, aniżeli poziomej. Dlatego właśnie pijemy mniej z naczynia wąskiego.
Naukowcy zauważyli, że ilość spożywanego alkoholu uzależniona jest między innymi od rozmiaru, kształtu i koloru naczynia. Ogromne znaczenie miał kontrast pomiędzy winem a szkłem. Przezroczysty kieliszek wypełniany był o 9% większą ilością wina białego, w porównaniu do czerwonego. Wielkość zastawy kompletnie nie miała wpływu na to, jaka ilość wina znalazła się w kieliszku, zatem obiad czy deser to dla nas żaden wyznacznik do ilości wypitego wina.
Sposobem na obniżenie ilości spożywanego alkoholu jest zastosowanie wąskich kieliszków i nalewaniu wina wyłączanie wtedy, kiedy kieliszek znajduje się na stole – wówczas nalewamy około 9-12% wina mniej.
Badani poproszeni zostali o wskazanie determinantów, które powodowały zbyt dużą ilość nalewania wina. Odpowiedzi były jednoznaczne – do różnych naczyń nalewana była różna ilość alkoholu, jednak podczas wykonywania zadania o tym nie myśleli. Jednak identyfikacja tego rodzaju czynników nie sugeruje, że ludzie zdają sobie sprawę z tego, że przekroczyli dawkę alkoholu.

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej