Spokojny blog o gestalt

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Każdy z nas uwielbia relaksować się na swój sposób – jedni kochają błogie lenistwo przed telewizorem, inni wypoczywają aktywnie, jeszcze inni są w stanie zregenerować siły w przyjaznym dla ciała SPA… Tak naprawdę ile osób, tyle inicjatyw form spędzania wolnego czasu.
Czy jednak po zakończonym relaksie, na swój sposób, faktycznie odczuwamy, że od stóp do głów nasze ciało jest wypoczęte? Z całą pewnością trudno odpowiedzieć nam na to pytanie jednoznacznie. Aby naprawdę odpocząć z pewnością potrzeba nam odpowiednich warunków, ciszy, spokoju, może ulubionych rytuałów, a nie zawsze nadarzają się ku temu okaje.

Bywa również, że pisany jest nam inny i mniej przyjemny czas. Kiedy najważniejsze jest aby byc i móc funkcjonować samodzielnie. Pomimo chęci na chwilę relaksu czesto niepełnosprawności uniemożlwiają nam pełną relaksację. Z pomomocą wychodzi Plawia producent wind odobowych i windl dla niepełnosprawnych. To właśnie dzięki producentowi wind osobowych każdy z nas może dostac się tam gdzie jest jego oaza spokoju. A Plawia mysli również o niepełnosprawnych oferując windy dla niepełnosprawnych oraz krzesełka schodkowe i platformy dla niepłnosprawnych. Mając możlwiości dopstania się do miejsc niedostepnych z posiomu wózka znacznie łatwiej o chwile relaksu i dpreżenia.

Dzisiaj przychodzimy do was z informacją, co tak naprawdę zadziała na nas wszystkich odprężająco i uspokajająco. Otóż, z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że na naszą psychikę najlepiej działa morze! Zdziwieni?
Naukowcy z European Centre for Environment and Human Health postanowili poddać analizie różne rodzaje krajobrazów i zweryfikować, który z nich ma na nas najlepszy wpływ. Wyniki były jednoznaczne – plaża i widok morza oddziałuje najkorzystniej. W badaniu udział wzięło sześć grup wiekowych i w każdej z nich wynik wskazywał właśnie na morze. Jeden z badaczy mniema, iż może być to wynik wrodzonych preferencji dotyczących widoku oraz szumu fal/dźwięków wody.
Łączna liczba respondentów, którzy wzięli udział w teście wyniosła 2750. Dwuletnie studium Natural England polegało na ocenie zaangażowanie związanego ze środowiskiem naturalnym. Ocenie poddano osoby odwiedzające parki, wieś oraz wybrzeże.
Nie da się ukryć, że wszystkie z trzech wymienionych powyżej obszarów wywoływały pozytywne uczucia, między innymi – radość, spokój, orzeźwienie, ale jednak to właśnie morze wpływało na respondentów najbardziej korzystnie. Wyniki okazały się takie same nawet po uwzględnieniu wieku, pokonanej trasy, obecności innych ludzi i rodzaju aktywności.
Największe „profity” z cennego wpływu widoku morza na nasze ciało i duszę miały samotne wędrówki. Z całą pewnością wynika to z faktu, że kiedy spędzamy czas samotnie więcej uwagi poświęcamy otoczeniu i rzeczom, które będąc w towarzystwie, mogłyby dla nas w ogóle nie istnieć.

Okazuje się że wszystkie wędrówki i aktywne formy relaksacji sąmożlwie jesli jesteśmy pełnosprawni. Dla osób niepełnosprawnych wydostanie się z hotelu nie wyposażonego w windę osobową czy platforme dla niepełnosprawnych jest juz pierwszą przeszkoda przez którą musi w jakiś sposób się przeprawić człowiek na wózku inwalidzkim. A spacer po plaży jest nadal w większości przypadków nie możliwy.

Rzeczywistość jest niesty mniej różowa kiedy człowiek nie jest w pełni sprawny. dla takich osób szczególnie wąne stają się różnego rodzaju techniki relaksacji i potrzebne są miejsca gdzie moga sie wyciszyc i uspokoić.
Tego rodzaju badania zawsze uświadamiają nam, jak wyjątkowe aspekty życia codziennego uciekają nam między palcami. Jeżeli macie możliwość spacerowania, niekoniecznie tuż przy morzu, ale nawet przy jeziorze – przetestujcie tę formę relaksu na własnej skórze. Naprawdę warto!

Arytkuły

Borderline – choroba czy dobra wymówka dla tych, którzy ze stresem sobie nie radzą?

Czytaj więcej

Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że dźwięk może stać się dla was udręką?

Czytaj więcej

Dlaczego powinniśmy się wysypiać? Znamy kolejny ważny powód

Czytaj więcej

Jesteś nieśmiały? Mamy dla Ciebie dobre wiadomości

Czytaj więcej

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy udać się do psychologa

Czytaj więcej

Młodzi miłośnicy kofeiny – mamy dla Was złe wieści

Czytaj więcej

Nadmierna ilość kilogramów – kolejne złe wiadomości

Czytaj więcej

Przemoc, szczęśliwe dzieciństwo i poziom IQ - co łączy wymienione aspekty?

Czytaj więcej

Recepta na udany związek? Podobieństwa się przyciągają!

Czytaj więcej

Stres rozmów przy świątecznym stole. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Trzydziestolatkowie mieszkający z rodzicami, czyli „dorośli niedorośli”

Czytaj więcej

Wspinaczka po skalistych górach czy wędrówka po piaszczystej plaży? Co oddziałuje na nas korzystniej? - wypadek co dalej

Czytaj więcej