Montaż ogrodzeń gabionowych – Unikalne rozwiązania techniczne dla podwórek o specjalnej konstrukcji
Technologia projektowania podwórek doczekała się ostatnio wielu innowacji poprzez wprowadzenie nowych materiałów i technik. Wśród nich znajdują się gabiony, które coraz częściej wykorzystywane są do budowy specjalnych ogrodzeń, ale także innych elementów małej architektury.
W przeszłości montaż ogrodzeń gabionowych używany był raczej jako element podparcia terenu o stromych zboczach, obecnie coraz więcej specjalistów zajmujących się architekturą krajobrazu wdraża je w swoich projektach, ponieważ są łatwe w wykonaniu, są trwałe i zapewniają wyjątkowy wizerunek. Gabiony to elementy konstrukcyjne wykorzystywane od setek lat, których głównym celem jest stabilizacja gruntu. Tak naprawdę są to klatki metalowe, zwykle wykonane ze stalowej ramy i odpornej na rdze siatki drucianej, wypełnione kamieniami różnej wielkości. Wykonana w ten sposób konstrukcja jest bardzo trwała, sztywna i ma znaczną wagę. Ze względu na walory gabiony wykorzystywano do wzmacniania brzegów rzek lub stabilizacji skarp.
Budowa ogrodzenia gabionowego
Montaż ogrodzeń gabionowych jest prosty i nie wymaga skomplikowanych narzędzi ani stosowania najnowocześniejszych technologii. Gabiony można łączyć z innymi elementami konstrukcyjnymi wykonanymi z drewna, stali lub kamienia, co daje wiele możliwości aranżacyjnych. Cena gabionu jest niska, większość materiału stanowi kruszony kamień, który nie jest drogi, o czym zapewnia każdy producent ogrodzenia gabionowego. Montaż ogrodzeń z gabionu zaczynamy od zbudowania fundamentu cokołowego podtrzymującego ogrodzenie. Głębokość tego elementu musi być niższa od głębokości zamarzania (co najmniej 70 cm). Słupki ogrodzeniowe podporowe zostaną umieszczone na środku gabionu, po zakończeniu prac nie będą widoczne. Słupy mocuje się bezpośrednio w fundamencie poprzez zabetonowanie ich lub za pomocą specjalnych elementów mocujących. Zalecana odległość miedzy słupkami wynosi około 85 cm. Sama konstrukcja gabionu wykonana ze specjalnych paneli ogrodzeniowych, odpornych na korozję i posiadających na tyle małe oczka, które uniemożliwiają przedostawanie się kamieni, wykorzystywanych do budowy gabionu. Panele mocowane są do słupków nośnych za pomocą specjalnych klipsów, wykonanych z wysokiej jakości materiałów.
Wypełnienie gabionu
Gdy stawiamy na montaż ogrodzeń gabionowych należy zwrócić uwagę na wypełnienie gabionu. Wypełnienie gabionu wykonuje się z kruszonego kamienia na ogrodzenie. Aby uzyskać przyjemny obraz, zaleca się stosowanie kamieni o tym samym kolorze i podobnych rozmiarach. Kamień ułożony jest w rzędach. Pomiędzy każdym rzędem umieszcza się hak lub drut, aby zapobiec wyboczeniu paneli.